top

Informacje - o pracy dla studentów

Praca sezonowa w Niemczech przy zbiorach?
Perspektywa pracy wakacyjnej za granicą jest niezwykle kusząca zawłaszcza dla studentów, którzy zwykle nie narzekają na nadmiar gotówki, a zazwyczaj właśnie w miesiącach wakacyjnych dysponują wolnym czasem, który z powodzeniem można wykorzystać na wakacyjny zarobek. Wśród osób poszukujących tego typu pracy królują zazwyczaj kraje położone blisko Polski. Najlepszym wyborem w tym wypadku wydają się Niemcy, gdzie istnieje spore zapotrzebowanie na pracowników wakacyjnych, kraj jest dogodnie położony, a formalności przy pracy wakacyjnej są bardzo nie wielkie. W roku 2011 dodatkowo zostanie zniesiony okres przejściowy dla pracowników, co powinno zaowocować jeszcze mniejszymi formalnościami przy podejmowaniu zatrudnienia w tym kraju. Praca sezonowa przy zbiorach w Niemczech to prawdziwe żniwa dla pracowników (a szczególnie studentów) z Polski.

Praca przy zbiorach 2013

Na jaką pracę możemy liczyć?
Zazwyczaj oferty pracy wakacyjnej czyli tzw. sezonowej ograniczają się do rolnictwa i sadownictwa. Najwięcej osób potrzeba przy zbiorze owoców takich jak truskawki, czy maliny. Bardzo dobrze zarobić można na osławionych już w Niemczech szparagach. Przy zbiorach tych cennych warzyw można zarobić nawet 7euro za godzinę, co jak na tego typu zajęcie jest stawką uczciwą. Dla osób bardziej ambitnych istnieje również możliwość pracy w gastronomii, zazwyczaj potrzeba kelnerów oraz kucharzy. W tym przypadku jednak należy wykazać się dobrą znajomością języka niemieckiego. O ile w przypadku kucharza język nie musi być idealny, w przypadku pracy jako kelner musi być on opanowany w stopniu większym niż komunikatywny.

Praca przy zbiorach szparagów

Oferty pracy sezonowej w Niemczech 2013
Skoro zdecydowaliśmy się na podjęcie pracy sezonowej w Niemczech musimy znaleźć jeszcze pracodawcę, który zechce nas zatrudnić. Oferty pracy sezonowej najłatwiej znaleźć w niemieckich oraz polskich portalach ogłoszeniowych. Oferty pracy przy zbiorach możemy szukać nawet będąc na miejscu w Niemczech, bo tak duże jest zapotrzebowanie na pracowników. Zbiera się głównie warzywa, szparagi, owoce, truskawki itp. Warto również przejść się do Polskiego urzędu pracy gdzie, pracodawcy niemieccy zamieszczają swoje oferty przeznaczone właśnie dla naszych rodaków. Kolejnym sposobem na znalezienie pracy jest szukanie jej na własną rękę już na miejscu co jest niestety trochę ryzykowne. Istnieje też możliwość skorzystania z biura pośrednictwa pracy, jednak biuro takie pobiera dość znaczną prowizję za swoje usługi, dlatego warto czy w takim układzie praca w Niemczech nam się jeszcze opłaca.

Praca sezonowa - zarobki
Studiując oferty pracy sezonowej wylania się obraz dosyć dobrych zarobków. W przypadku pracy w rolnictwie przy zbiorze owoców stawki za godzinę pracy wahają się od 5 do 7 euro. W pracy gastronomicznej zarobimy nawet 8-9 euro. Natomiast największe zarobi czekają nas w budownictwie, gdzie zwyczajną stawką jest nawet 12 euro za godzinę. Niestety ze względu na formalności praca sezonowa w budownictwie pociąga za sobą wiele kłopotów natury formalnej.